Tävlingen genomfördes i Eriksdalsbadets 25-metersbassäng där SPIF:s arrangörsgrupp återigen lyckades förvandla motionsbassängen till en toppklassig tävlingsarena. Det väloljade tidsschemat, duktiga funktionärer och en professionell speaker skapade den där speciella tävlingskänslan som både aktiva och publik uppskattar.
”Det är suveränt att kliva in som speaker när allt runtomkring fungerar så bra. Heatlistor, musik, tävlingsledare. Allt är perfekt trimmat”. - Patrik Larson
Rekordslakt av Rudolfs Stupans
Helgens kanske mest imponerande prestation stod Rudolfs Stupans för. Han slog inte mindre än fyra svenska rekord för döva under tävlingen – en fullständig rekordslakt!
De nya rekorden sattes i följande grenar:
- 50 m ryggsim – 27,99 sek (tidigare 28,06)
- 50 m frisim – 23,09 sek (tidigare 23,26)
- 100 m frisim – 51,50 sek (tidigare 52,69)
På 100m frisim slog han dessutom rekordet två gånger samma dag – först i försöket och sedan ännu snabbare i finalen.
”Överraskad över mig själv – och så kul att lyckas med det!” säger Rudolfs, som nu fortsätter uppladdningen mot Deaflympics 2025.
EM-kval av Jacob Danielsson
En annan höjdpunkt var Jacob Danielssons starka form på 50 m fjäril. Med tiden 23,14 – både i försök och final – simmade han under Svenska Simförbundets EM-rikttid till mästerskapet i Lublin, Polen, i december. Att prestera på den nivån samtidigt som Danielsson jobbar heltid vittnar om otrolig dedikation och fokus.
Jämn toppstrid om prispengarna
De tre mest poängstarka simmarna premierades med prispengar baserat på Aqua-poäng från sina tre främsta grenar där den snabbaste vinner 5000 SEK följt av 3000 SEK till tvåan och 2000 SEK till den tredjeplacerade.
Damsidan:
- Aliisa Soini, Uinti Turku – Åbo Simning (2007): 2325 p
- Emma Alsén, Täby Simning (2007): 2229 och Emmy Hällkvist, Täby Simning (2008): 2229 p
Herrsidan:
- Oliver Munn, Väsby Simsällskap (2007): 2218 p
- Erik Falk, Stockholmspolisens IF Simförening (2003): 2200 p
- Eetu Autio, Turun Urheiluliitto (2007): 2095 p
Från debutanter till veteraner
Autumn Meet bjöd på ett härligt åldersspann – från 9-åriga debutanter till erfarna masters på 65 år. Bland deltagarna fanns också Stefan Nystrand som med sin närvaro inspirerade många simmare.
Ett stort tack till alla
SPIF fick återigen massor av beröm från deltagande klubbar för ett välarrangerat evenemang. Funktionärerna, simmarna och hela teamet bakom tävlingen gjorde ett fantastiskt arbete med både upp-och nedriggning av arenan samt med att behålla en fin stämning. Vi uppskattar er hjälp enormt och vill tacka er för att ni möjliggör organisationen av denna topptävling år efter år!